Skip to main content

בינה מלאכותית בשירות המיגרנה

כיצד שימוש בכלי בינה מלאכותית מסייע לסובלים וסובלות ממיגרנה לתאר איך המחלה משפיעה על חייהם באופן אישי וייחודי 

סביר להניח שאין כמעט אדם שלא שמע או מכיר מישהו שסובל ממיגרנה. בכל זאת היא אחת המחלות הנפוצות בעולם, השלישית בשכיחותה, הפוגעת ב-1 מכל 7 אנשים. עם זאת, המחלה לא פעם נתפסת כמחלה שקופה, שמי שלא סובל ממנה נוטה לחשוב ש"זה רק כאב ראש" – אמירה שחוזרת על עצמה לא פעם בחיי האנשים המתמודדים עם מיגרנה.

ענת קפלן, דירקטורית משאבי אנוש ב-AbbVie הסובלת ממיגרנה בעצמה, מתארת:

"שכיחות המיגרנה גדולה פי 3 בקרב נשים מגברים, ומאחר ואנו חברה עם כ-85% עובדות, ערכנו סקר שבדק האם יש אצלנו עובדות (או עובדים) הסובלות ממיגרנה וכיצד הן חוות את המחלה. חשוב לנו להבין מה אנו יכולים לעשות כדי להקל עליהן ולהעלות את השיח בארגון כדי להכיל ולקבל את העובדות והקשיים איתם הן מתמודדות."

מהעובדות שלנו למדנו שאחד האתגרים הגדולים העומדים בפניהן הוא לתאר את המחלה וכיצד היא מרגישה, מכיוון שהסימפטומים של המיגרנה מגוונים וכל אחת חווה אותם או חלקם באופן שונה וייחודי לה.

מכך הבנו שלעובדות שלנו אין דרך אחת להמחיש לסביבתן כיצד הן מרגישות, דבר הגורם לתסכול רב ולעיתים ייאוש מתמשך, ומצאנו דרך יצירתית שתאפשר להן לתאר את מצבן באמצעות רתימת הכח שסוחף את העולם - בינה מלאכותית!

חברנו ליוצר בבינה מלאכותית גנרטיבית (Generative Artificial intelligence, טכנולוגיה המאפשרת ליצור תוכן המבוסס על מאגרי דאטה), ובסדרה של מפגשים אישיים ושימוש בכלי AI מתקדמים, כל אחת מהעובדות שלנו יצרה ייצוג ויזואלי אישי שיאפשר לה להסביר למשפחתה, לחבריה, לרופא המטפל ולקולגות שלה - כיצד היא באופן אישי וייחודי מרגישה ומתמודדת עם המיגרנה.

והתוצאות לפניכם:

ענת קפלן / Shhhhhhhhh

HR Director

הרבה פעמים כשאני חווה מיגרנה אני לא נוטה לשתף את המשפחה, העבודה וסביבתי על מנת לא להפנות את תשומת הלב אלי ולקושי שלי. אני לא מצליחה להסביר איך אני באמת מרגישה, פיזית ולא פחות חשוב מכך - נפשית, החרדה מההתקף שיגיע, הצורך לתפקד למרות הסבל והתסכול מההבנה שזה לא חד-פעמי אלא קורה כמה פעמים בחודש, כל חודש. לכן אני מנסה להמשיך ולתפקד בסיטואציות בהן התקף המיגרנה לא באמת מאפשר זאת, ומעדיפה לשמור את התחושה לעצמי ופשוט לחכות עד שארגיש טוב יותר.

עצם תהליך היצירה של התמונה היה מאוד משחרר כי הייתה התעניינות אמיתית בחוויה שלי - התעניינות שלא אני יזמתי. בנוסף, הניסיון לתאר את ההרגשה שלי וליצור ממנה תמונה או דימוי היו מאוד מעניינים וחידדו גם לי את היכולת לתאר כיצד אני מרגישה עם המחלה לסביבה שלי ולקבל תמיכה והבנה במצבי.

Looking for the Light  / מרים שונברון
Immunology Director

אם אני צריכה לבחור מילה אחת שתסכם עבורי את החוויה, אז המילה הזו תהיה "הפתעה". הפתעה מכך שמעולם לא עצרתי לחשוב עד כמה המיגרנה המעצבנת הזו משפיעה על חיי. השיחה והשיתוף גרמו לי להבין לראשונה שהמיגרנה משפיעה לא רק עלי אלא גם על הסביבה, המשפחה והתכניות שלי. בעצם למדתי להיות יותר מודעת לסביבה שלי בזמן התקף.

הופתעתי בשנית כי מסתבר שאני סובלת מהמיגרנה הרבה יותר משחשבתי.. מתוך נסיון לא לתת למיגרנה לנהל את חיי תמיד נטיתי להקטין אותה ולנסות לתפקד כרגיל ("לוקחים כדור וממשיכים") עם הכאב. מסתבר שזה כן ביג דיל ובטח שראוי ליותר מודעות.

הדבר האחרון שהפתיע אותי זה השימוש בבינה מלאכותית - העולם משתנה לנגד עינינו! רק התנסות אישית מדגימה את הכח של הכלים האלה ואני שמחה שמשתמשים בו להעלות מודעות למיגרנה. בתחושה שלי - התמונה שיצרתי תפסה במדוייק מהי מיגרנה בשבילי.

מורן ויסברוט / Flashes
Medical Information Manager

כבר מגיל צעיר אני חווה התקפי מיגרנה ולתחושתי, מרגע תחילתה המיגרנה "עוצרת" את הזמן ולא מאפשרת לי להמשיך בפעולות היומיומיות עד שהכאב עובר לגמרי.

למרות שהמחלה די נפוצה, תמיד הרגשתי שאיני מסוגלת לבטא את התחושות שאני חווה ולשתף עם החברים או המשפחה. לא הצלחתי להסביר את תחושת הסבל, שאצלי מלווה בהבזקי אור חזקים, המגיעה בזמן התקפי המיגרנה שלי.

במהלך הפגישה, ברגע שהתגלתה התמונה, ידעתי שזה זה - הצלחתי ליצור יצירה שבאמת מדגימה את תחושת הסבל, חוסר האונים והכאב האישית שלי, ואני כל כך שמחה על ההזדמנות לקחת חלק בהעלאת מודעות למחלת המיגרנה! 

Melting Moments / הלנה שלו
Business Support Specialist

שנים רבות שאני סובלת ממיגרנה שהלכה והחריפה בשנים האחרונות, תמיד השתדלתי להחביא את התופעה ולהמעיט בלדבר עליה מהחשש שהסביבה תשפוט או שיאמרו כל מיני משפטים כמו: "כאב ראש הוא לא סיבה..".

עבורי - מיגרנה זה תמיד לחיות בתחושת פחד - מתי תגיע ההתקפה הבאה? האם אצליח למנוע אותה בזמן?  היכן היא תגיע? זה הצורך להיות לבד ולהתרחק בזמן התקף על מנת שאף אחד לא יאלץ לראות אותי סובלת וכואבת, כי לא ידעתי איך להסביר את הקושי, הכאב והחוויה שאני עוברת, וכן העבודה שאני הופכת להיות אדם פחות אמפתי וסבלני לסביבתי.

הופתעתי מכמה שתהליך היצירה היה מהנה ומדהים כאחד - התחלנו ממילים שמבטאות את התחושות שלי, בחרנו סגנון אמנותי שהכי מדבר אליי, וככל שדייקנו את התשובות שלנו בניסוי וטעייה, התחילו להתגלות עוד ועוד ייצוגים ויזואליים מהממים, עד שהגענו לתוצאה הסופית שממחישה במדוייק מהו התקף מיגרנה עבורי. מצפייה בייצוגים האחרים בפרויקט, נדהמתי לגלות שבניגוד למה שחשבתי בעבר - כל אחת תופסת וחווה את מחלתה באופן שונה.

לי אלפישר / That Moment
Key Account Manager

עוד לפני שהתחלנו בתהליך היצירה, חשבתי רבות מהי מיגרנה בשבילי - איך אפשר להעביר תחושה בתמונה, מה יוכל להמחיש הכי טוב את מה שאני חווה מספר פעמים בחודש ולתאר מחלה שהיא חלק בלתי נפרד מהחיים שלי למעלה מ-20 שנה ושאני מתמודדת איתה רבות במיוחד בשנים האחרונות.

כשהגעתי לפגישה, ידעתי בגדול מאיפה מתחילים אבל ממש לא היה לי מושג לאן זה יתפתח, ואני חייבת לשתף שהיה סופר מרתק לזקק את המיגרנה שלי על כל התחושות, הרגשות והחוויות לאורך השנים - לרגע מדוייק אחד. זה נתן לי הרגשה שמישהו באמת רואה אותי ובאמת מתעניין בי ובאיך שאני מרגישה.

אני מאוד מתחברת לתמונה הסופית שלי, שמאפשרת לי להסביר טוב יותר איך מיגרנה באמת מרגישה עבורי.

Trapped / לאה רביד-חנוכה
Government Affairs Manager

כמי שהמיגרנה מלווה אותה לא מעט זמן, הרגשתי שאני סופסוף מצליחה להמחיש מצב רפואי שנוטים לא להתייחס אליו בקנה המידה הנכון ולתת נראות אובייקטיבית למחלה שהיא מעבר לרק כאב ראש.

לאורך התהליך הרגשתי שאין גבולות לאן שהטכנולוגיה יכולה לקחת אותנו, וייצרנו עוד ועוד ייצוגים שלחלקם התחברתי יותר יותר ולחלקם פחות, אך כולם הציגו לפחות פן אחד מתוך מערבולת התחושות שלי בזמן התקף מיגרנה. 

בסוף בחרתי בתמונה שעוררה אצלי את תחושת ההזדהות הכי גבוהה מבין כולן, שהרגשתי שהיא מצליחה לכלול את האספקטים שמגיעים עם המחלה - הבדידות, תחושת כלא שסוגר עליך וחוסר יכולת לתפקד כמו שאת באמת רוצה.

שמחתי מאוד לקחת חלק בפרויקט ואני מוקירת תודה על היחס שהחברה בה אני עובדת נותנת לתחום הבריאות בכלל ובריאות האישה בפרט.

קרדיט ייצוגים ויזואלים בכלי AI - שובל אביטוב.